Dodaj ogłoszenie
Most Sydney Harbour Bridge

Most Sydney Harbour Bridge

Autor: Marcin Wójcik

Wszyscy znamy piękny widok na Sydney Opera House w Australii. Ale czy wiedziałeś, że nie mniej imponujący jest znajdujący się w pobliżu most Sydney Harbour Bridge.

Most Sydney Harbour Bridge

 
 

Most utracił status wizualnego symbolu miasta na rzecz właśnir gmachu opery. Mostu nad portem, który przedtem przebywano tylko promem, domagano się prawie od samego początku istnienia Sydney. Byli również tacy, którzy optowali za budową tunelu.

 

W końcu zatwierdzono projekt australijskiego inżyniera kolejnictwa, Johna Joba Crew Bradfielda. Droga biegnąca mostem, po którym jeżdżą również pociągi, została na jego cześć nazwana drogą Bradfielda.

 

Ukończony w 1932 most ma 1149 m długości, a jego najwyższy punkt znajduje się 134 metry nad poziomem zatoki. Na moście odbywa się coroczny pokaz sztucznych ogni na Nowy Rok.

 

Atrakcją jest też możliwość wspinaczki po łuku głównym przęsła po specjalnie przygotowanych do tego celu schodach.

 

Budowę rozpoczęto w 1921 roku według projektu Johna Bradfielda. Przy budowie mostu życie straciło 16 robotników, a koszt wynoszący ponad 10 milionów funtów został uznany za zamortyzowany dopiero w 1988 roku.

 

Konstrukcja łukowa, waży łącznie 52,9 tysięcy ton. Przy budowie każdego z przęseł użyto 6 milionów nitów a betonowe filary wykończone są granitem. Ma długość 1149 m, szerokość pomostu to 49 m, główne przęsło osiąga 503 m rozpiętości a pylony mają po 89 m wysokości każdy.

 

Materiał konsultowany z Colours of Australia - Szkoła języka angielskiego w Słupsk

Reklama